Avukatlık dallarından en yenileri arasında yer alan bilişim avukatlığı gelecek zamanın en popüler avukatlık dalları arasında yerini alacağa benziyor. Eski zamanlarda bilgisayar gibi teknolojiler olmadığı için hukuk fakültesi eğitimleri de eski düzene göre gösterilmiştir ve bilişim konusunda da herhangi bir eğitime yer verilmemiştir. Eski dönemlerde her ne kadar iyi bir avukat olunsa da bilişim avukatlığından herkesin anlaması mümkün değildir. Çünkü durum normal davalardan oldukça farklıdır, normal bir soyguncu davası düşünün, kişi soygunu yapmıştır ve kaçmıştır, bunu gören kişiler varsa soruşturulur delillere bakılır ve karar verilir. Fakat bilişim suçlarında olay bu şekilde gerçekleşmez, bir şahıs internet üzerinden bir dolandırıcılık gerçekleştirmiş ise bunun ile ilgili bir şahit bulmanız mümkün değildir. Çünkü o şahıs işlediği suçu internet üzerinden işlemiştir ve buna kimse tanıklık edemez ve bu kişiyi göremezler. Bu gibi nedenlerden dolayı da bilişim avukatlığını birçok kişi yerine getirememektedir.

Bilişim avukatı olabilmek için öncelik ile bilgisayar teknolojisinden ve internet dünyasından oldukça büyük bir bilgi birikimine ihtiyacınız olacaktır. İnternet üzerinden suç işlemiş bir kişinin ip tespiti ile saptanabileceğini bilmeniz gerekmektedir. İp adreslerinin değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak kişinin mac adresini de tespit etmeniz gerektiği hakkında bilginiz olması gerekmektedir. Bazı internet dolandırıcıları kendi bilgisayarlarını kullanmayarak internet Kafelerden işlem yapmaktadır ve internet kafelerde kamera zorunluluğu olmalıdır bu gibi bilgilere sahip değil iseniz bilişim avukatı olmanız da imkansızdır.

Bilişim suçları denildiğinde aklımıza sadece dolandırıcılık değil terör örgütünden kara para aklamaya kadar birçok olay da yer almaktadır. Hatta bir dönem internet üzerinden arkadaşlık siteleri aracılığı ile kendini bayanmış gibi gösterip ya da gerçekten bir bayan ile ortak iş yaparak birçok kişiyi dolandırmışlardır. Bu gibi olaylar normal avukatlık bilgilerinde ziyade bilişim suçları ile ilgili bilgi ve donanıma sahip olmak ile mümkündür. Eski avukatların artık bu donanıma sahip olması biraz zor gibi görünüyor, bu nedenle de yeni mezun hukuk fakültesi öğrencilerinin bilişim avukatlığı konusunda çok iyi iş çıkaracakları kesin gibi görünüyor.

Avukat Ankara

Ankarada tavsiye edilen,iyi,başarılı,tecrübeli ve deneyimli bir avukatı bulmanız için internette iyi bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.Özellikle ankarada avukata ihtiyacınız varsa, bilişim dünyasını sıklıkla takip ettikleri için websiteleri olan bir sürü avukat bulabilirsiniz. Hem boşanma,hem ceza,hem bilişim hem anlaşmalı boşanma,hem de icra davaları tecrübe,deneyim ve bilgi birimi gerektiren davalardır. Davanız için uzmanlaşmış bir avukatı terchi etmeniz kısa sürede davanızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.